تمرکز ستارگان

تمرکز ستارگان

از اواخر سال 1396 عزم مان را جزم کردیم تا بصورت تخصصی در حوزه فین تک ها تمرکز و فعالیت کنیم. سال اول را به نهادسازی، شبکه سازی و ایجاد زیرساخت ها سپری کردیم و بعلاوه آنکه بصورت خاموش به رصد و تحلیل فضای اکوسیستم فین تک کشور پرداختیم. بخشی از دستاوردهای سال 1397 را در قالب سه کتاب منتشر کردیم. آینده صنعت مالی، فین تک ها و استراتژی سرمایه گذاری کتاب اول بود، کتاب دوم مدل استارزآپ: الگویی برای طراحی، بازآفرینی، ارزیابی و رشد ستارگان آینده (استارتاپ ها) بود و کتاب سوم جلد اول کتاب فین های جهانی بود که به بررسی 20 فین تک از کشورهای مختلف دنیا و در حوزه های مختلف فین تک پرداخته است. سه ویژگی کلیدی (تمرکز بر فین تک، ارزیابی روشمند، سرعت در پاسخگویی) برای خود در نظر گرفته ایم که در ادامه هر یک را بیشتر توضیح می دهیم.

چرا می خواهیم بصورت تخصصی روی فین تک ها فعالیت و سرمایه گذاری کنیم؟

بنابر آماری که از موسسه OECD منتشر شده است، تا سال 2020 مجموع تولید ناخالص داخلی (GDP) در جهان به بیش از 100 تریلیون دلار می رسد که حدود 20% آن در حوزه خدمات مالی است بنابراین ارزش جهانی خدمات مالی در حدود 20 تریلیون دلار تخمین زده می شود. توسعه شرکت های فین تکی و سرمایه گذاری در این نوع شرکت ها به سرعت در حال افزایش است. این افزایش به دلیل وجود نیروهای محرک یا پیشران هایی است که آینده صنعت خدمات مالی را دگرگون می سازد. این پیشران ها عبارتند از: اینترنت اشیا (IOT) کلان داده ها، نسل Z (متولدین بین 1995-2005)، گوشی های هوشمند، هوش مصنوعی، فناوری زنجیره بلوک، نسل های جدید فناوری های ارتباطی و واقعیت تعمیم یافته!

طبق گزارش های PWC ، میزان سرمایه گذاری در فین تک از 8.9 میلیارد در سال 2012 به 57.9 میلیارد دلار فقط در نیمه ابتدایی سال 2018 رسیده است که رشد بسیار زیادی را در این صنعت نشان می دهد. همچنین براساس گزارش منتشر شده توسط KPMG، در نیمه ابتدایی سال 2018، میزان سرمایه گذاری جهانی در شرکت های فین تکی از کل میزان سرمایه گذاری انجام شده در سال 2017 بیشتر می باشد. از این میزان سرمایه گذاری، 26 میلیارد دلار در قاره اروپا، 14.8 میلیارد دلار در قاره آمریکا و 16.8 میلیارد دلار در آسیا انجام شده است.

در نهایت پیش بینی ها نشان می دهد که سرمایه گذاری در حوزه فین تک در سال های آینده روند رو به رشد خود را ادامه خواهد داد و جهان شاهد ایجاد و افزایش همکاری و شراکت میان شرکت های فین تکی و نهاد های خدمات مالی سنتی خواهد بود. و این یعنی خوشبختی نظام مالی آینده در گرو همکاری و همراهی بیشتر با فین تک ها خواهد بود.

ارزیابی روشمند به چه معنا است؟

کتاب دومی که اشاره شد، کتابی است که با هدف ایجاد یک فرآیند مشخص و شفاف به منظور ارزیابی تیم ها و استارتاپ هایی که به ما مراجعه می کنند تدوین شده است. بر این اساس سه مرحله ارزیابی را دنبال می کنیم و تلاش می کنیم براساس عناصر 15 گانه استارزآپ به درک مناسبی از ایده، کسب و کار و آینده پیش روی شما برسیم.

سرعت در ارزیابی و پاسخگویی را چگونه اثبات می نماییم؟

ما تلاش می کنیم تا سه مرحله فرآیند ارزیابی را در کوتاه ترین زمان منطقی به پایان رسانیم. بر همین اساس برای خود هدف گذاری کرده ایم که از شروع غربالگری اولیه تا پایان ارزیابی موشکافانه بیش از 8 هفته به طول نیانجامد. در مراحل مختلف شما می توانید آخرین وضعیت بررسی کسب و کار خود را در پورتال ستارگان ملاحظه نمایید.

ما بر این باوریم که آینده برای ستارگان است!